IWKA Tai Ji/ Tai Chi

IWKA Tai Chi ( Tai Ji)

Pats seniausias iš visų žinomų Tai Ji Chuan stilių yra Zhen stilius ( daugeli stilių pavadinti jų pradininkų vardais). Yra dvi pagrindinės jo atsiradimo teorijos. Viena teigia, kad šio stiliaus pradininkas Zhen Wangdingas ( 1597-1664) Tai Ji pagrindus perėmė iš Ming dinastijos laikais (1368- 1644) gyvenusio Wang Congyue.
Pasak kitos teorijos, savo stilių Zhen Wangdingas suformavo remdamasis žinoma knyga " Chuan Jin" ir savo paties žiniomis, įgytomis daosistinių meditacijų metu.
Kiti žymus Zhen stiliaus atstovai buvo Zhen Suogao, Zhen Jingbo ir Zhen Zhangxiangas (1771- 1853). Pastarasis savo mokiniu pirmąkart paėmė pašalietį- Yang Luchaną, Yang stiliaus pradininką; ligi tol Zhen stiliaus buvo mokomi tik savo šeimos žmonės.

Iš įžymių stiliaus meistrų, gyvenusių po Zhen Zhangxiango, galima paminėti Zhen Yixi bei jo sūnų Zhen Fagu (1887- 1957). Apie Zheng Fagu pasakojama, esą jo či energija buvusi tokia stipri, kad jam mankštinantis drebėdavusios langinės ir stogo čerpės. Jis dėstė Pekine, turėjo daug mokinių.

(Yang Lu-ch'an or Yang Luchan). Yang stilių Yang Luchanas ( 1799-1872), ypač prisidėjas prie Tai Ji/ Tai Chi išpopuliarėjimo. Jis troško, kad Tai Ji būtų prieinamas daugeli žmonių. Kovos menai, meditacijos praktika ir net mankštos pratimai ilgą laiką buvo perduodami tik siauram išrinktųjų mokinių ratui arba šeimos nariams. Yang Luchanas, pradėjas mokyti viešai, pirmasis sulaužė šią nuo seno viešpatavusią tradiciją. Po jo ir Zhen sitliaus meistrai ėmė stengtis savo žinias padaryti labiau prieinamas.
Yang Luchano sukurta forma neišliko, o abu jo sūnūs- Yang Banhou (1837-1892).

Yang Jian Hou 楊健侯 (1839-1917)
Yang Jianhu (1839-1917)- ją kiek pakeitė. Teigiama, kad Jianhu buvo būdingi siauresni judesiai, o Banhou forma pasižymėjo platesniais užmojais. Tik Yang Jianhu sūnus Yang Zhengfu nustatė vadinamąją tradicinę Yang stiliaus formą. Yra išlikusią ją vaizduojančių nuotraukų ir piešinių. Jo sūnūs ir mokiniai pakeitė ir šią formą.
Pavyzdžiui, Yang Zhengfu mokinys Zheng Manqingas (1900-1975) jos pagrindu sukūrė trumpąją Yang stiliaus formą.

Yang Chen Fu 楊澄甫 (1883-1936), pravarde "trečią vaiką".

Cheng Man Ching 鄭曼青 (1902-1975) gimė Wenzhou provincijoje ir buvo žinomas tradicinio kinų meno Tai Chi chuan (“Trys tobulybės” – kaligrafija, tapyba ir poezija) ekspertas. Dėl šios priežasties jį prisimena kaip "5 kompetencijos" meistrą. Apie 1930 m. jis susitiko žinomą meistrą Yang Chen Fu ir tapo jo studentu iki pat meistro mirties. Karo su Japonija metu, Cheng Man Ching gyveno ir praktikavo savo meną Sichuan provincijoje, o 1949 m. išvyko į Taivanį. 1950 m. jis išleido savo garsiąją knygą "13 rašinių apie T'ai Chi Ch'uan", kuri buvo išversta į anglų kalbą. Taivane turėjo keletą talentingų studentų, kurie mokėsi su juo (tarp jų ir garsus meistras Huang Sheng Cyan – Baltoji Gervė). Svarbiausią žingsnį šio meno sklaidoje Cheng Man Ching žengė 1964 m., kai persikėlė su šeima į JAV ir įkūrė Niujorko Tai Chi asociaciją Manhetene. Be technikos jis perėmė iš Yang Chen Fu ir keletą judesių ir pakartojimų, kurių trukmė apie 10 minučių (anksčiau buvo reikalaujama apie valandą). Judesiai atliekami šiek tiek trumpesni ir beveik visada atvira ranka. Ši forma buvo pavadinta "37 pozicijos". Šiems meistro pakeitimams oficialiai niekada nepritarė Yang šeimos, ir nors jo stilius buvo labai prieštaringas, bet jis įgijo daug pasekėjų ir vis dar yra vienas iš labiausiai praktikuojamų Taijiquan stilių. Šiose nuotraukose - keletas apsilankymo Sifu Mauro namuose (dabar muziejus) momentų, meistras Cheng Man Ching Taipėjus su Sifu Sergio.

Atsižvelgiant į tai, kad prieš kelias savaites susitikome su Sifu Yee-Chung Hsu ir mums buvo suteikta galimybė apsilankyti Cheng Man Ching namuose, šiandien jis pakvietė mus į savo namus, kur mes praleidome visą popietę, gavome labai vertingų žinių iš istorijos ir meno. Mums buvo perduota keletas labai unikalių nuotraukų.

Šiandien, sesijos treniruotės metu, dirbo Kam Na (Chin Na) su Sifu Tian, kuris treniruoja policininkus čia, Taivane. Dabar jis išvykęs į žemyninę Kinijoją su labai svarbia misija.

Baltoji Gervė - mano Sigung, Huang Taiji įkūrėjas ir didysis meistras, vienas iš didžiausių kada nors gyvenusių Taiji meistrų, Huang Shen Shyan.

Tian Zhao Lin (1891-1960) buvo įsūnytas Yang Jian Hou po jo sūnaus Yang Zhao Yuan mirties. Jis mokėsi su Taijiquan šeimos tėvu ir broliais, buvo Yang Shao Hou mokymo partneriu. Su laiku peržengęs žemą ir vidutinį meistriškumo lygį, padedamas brolio Yang Chen Fu tapo didžiuoju meistru. Nors tuomet jis nebuvo toks žinomas ir pripažintas kaip jo broliai, nes buvo tik įvaikintas garsios Yang šeimos, tačiau šiandien jis yra vienas iš kertinių visos Taijiquan Yang metodikos kertinių akmenų.